Barangolásunkat továbbfolytatva a Kossuth-emlékhelyek újabb ragyogó kincsesháza tárul elénk - a Kossuth Múzeum. A térség 45 településén látja el a Nemzeti Kulturális Örökség társadalmi emlékeinek gyűjtését, megőrzését, tudományos feldolgozását Dél-Pest megye regionális múzeumaként. Országosan kiemelkedő jelentőségű Kossuth-gyűjteménye mellett fontos a néprajzi, a régészeti, a helytörténeti gyűjteménye is. A numizmatika terén egész Pest megyére kiterjed a gyűjtőterülete. Képzőművészeti gyűjteményének - időszaki kiállításon is látható - legjelentősebb része áttekintést ad Benedek Péter parasztfestő életművéről.
A kiállítások hétfő kivételével megtekinthetők november 1-jétől március 30-ig 9-17 óra, az év többi hónapjaiban 10-18 óra között.
Gazdag gyűjteményének legértékesebb tárgyait állandó és időszaki kiállításokon mutatja be a múzeum. Állandó kiállítása "Tükör valék..." címmel Kossuth Lajos életéről szóló dokumentumokat, ábrázolásokat, korabeli fotókat, a Habsburgok elleni szabadságharc vezetőinek személyes használati tárgyait tárja az érdeklődők elé.
Kossuth Lajos turini (torinói) dolgozószobája
A "turini szoba" az önkéntesen száműzetésbe vonult Kossuth Lajos itáliai dolgozószobájának hangulatát idézi fel a látogatókban.
Időszaki kiállításként megtekinthető a ceglédi születésű Patkós Irma színművésznő emlékét őrző terem. A tárlat leglátványosabb darabja az a ruha, amelyben Mária Terézia királynőt alakította a színésznő a Pozsonyi lakodalom című mű 1939. évi bemutatóján.
Patkós Irma emlékkiállítás részlete
Patkós Irma Mária Terézia szerepében
Egy másik időszaki kiállítás a legutóbbi évtizedek szomorú emlékét, a kulákoknak nevezett középparasztok sorsának, üldöztetésének egyes mozzanatait ismerteti a látogatókkal.